Δευτέρα, Ιουνίου 11, 2012

Σάρωσαν οι αθλητές του Ν.Α.Ο.ΚΕΡΚΥΡΑΣ

ΑΓΩΝΕΣ ΝΗΣΩΝ C.O.J.I
ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑΣ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ!

Με 5 χρυσά μετάλλια και ένα ασημένιο γύρισαν από την Σαρδηνία  οι αθλητές  Ιστιοπλοΐας κατηγορίας  OPTIMIST του ΝΑΟΚ που έλαβαν μέρος στους αγώνες Νήσων  C.O.J.I με την ομάδα του Δήμου Κέρκυρας.
Συγκεκριμένα   στα αγόρια ο
Λουκιανός Ζαμίτ κατέλαβε την πρώτη θέση -χρυσό μετάλλιο- και στα κορίτσια η Μαρί-Λίλη Ζαμίτ κατέλαβε την 2η θέση και ασημένιο μετάλλιο. Στο ομαδικό (2 αθλητές+ 2 αθλήτριες) η ομάδα της Κέρκυρας κατέλαβε την πρώτη θέση  με 86 βαθμούς  αφήνοντας δεύτερη την ομάδα της  διοργανώτριας νήσου Σαρδηνίας, κερδίζοντας έτσι  χρυσό μετάλλιο και το κύπελλο των αγώνων.
Την ομάδα εκτός των αδελφών Ζαμίτ αποτελούσαν και οι Τρίαντος Σπύρος @ Κοτσώνη Σοφία..
Στους αγώνες έλαβαν μέρος  41 αθλητές και αθλήτριες από 11 νησιά  και συγκεκριμένα από:
Σαρδηνία (Ιταλία), Σικελία (Ιταλία), Έλβα (Ιταλία), Μαρτινίκα (Γαλλία), Κορσική (Γαλλία), Μάλτα, Αζόρες (Πορτογαλία),Wight(Ηνωμένο Βασίλειο), Jersey (Ηνωμένο Βασίλειο),  Κύπρο, και φυσικά την Κέρκυρα.